Зміни порядку реєстрації податкових накладних з 2024 року

Постановою Кабінету міністрів України від 07.11.2023 року №1154 (набирає чинності 09.12.2023 року) внесено зміни до Порядку блокування ПН та РК і Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації ПН та РК, про неврахування таблиці даних платника ПДВ, про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку. 

Як повідомляє Міністерство фінансів України, такі зміни мають на меті знизити тиск на добросовісних платників податків. Проте, фактично, виключено один з показників безумовної реєстрації ПН / РК, і перенесено його до показників позитивної податкової історії (далі – ППІ) платника податків.

Зокрема, змінами передбачається, що: 

 1. Платник податку протягом шести послідовних місяців проводить придбання та постачання одних й тих самих товарів/послуг в обсягах не менше 75% від загального обсягу операцій у цьому періоді. Також платник має податкове навантаження більше 5% та обсяг податку на додану вартість по зареєстрованим ПН/РК поточного місяця не перевищує найбільшу суму податку на додану вартість по зареєстрованим ПН/РК за останні 12 місяці.

2. Платником податку одночасно виконуються такі умови:

 • щодо усіх ПН/РК протягом до 180 днів, що передують даті прийняття ПН/РК для реєстрації в ЄРПН, платником податку подані пояснення та копії документів;
 • комісією регіонального рівня прийняте рішення про реєстрацію ПН/РК або комісією центрального рівня прийняте рішення про задоволення скарги та скасування рішення про відмову в реєстрації ПН/РК;
 • обсяг податку на додану вартість по зареєстрованим ПН/РК поточного місяця не перевищує найбільшу суму податку на додану вартість по зареєстрованим ПН/РК за останні 12 місяців;
 • щомісячний обсяг постачання в ПН/РК за операціями останніх 6-ти звітних періодів, що передують поточному, перевищує 500 тис. грн.

3. Платник податку протягом трьох років:

 • не мав заборгованості зі сплати податків, не порушував строки подання звітності та строки реєстрації податкових накладних; 
 • середньомісячний обсяг постачання, зазначений в ПН/РК, зареєстрованих у ЄРПН перевищує 500 тис. гривень;
 • податкове навантаження більше 5 відсотків;
 • обсяг податку на додану вартість по зареєстрованим ПН/РК поточного місяця не перевищує найбільшу суму податку на додану вартість по зареєстрованим ПН/РК за останні 12 місяців.

4. Платником податку одночасно виконуються умови (раніше цей показник був ознакою безумовної реєстрації ПН / РК):

 • сплата податку на додану вартість за останні 12 місяців у розмірі понад 1 млн грн;
 • податкове навантаження за останні 12 місяців становить більше 5%.

Як це працюватиме на практиці і чи справді спростить реєстрацію податкових накладних для добросовісних платників – дізнаємось згодом. Проте, з великою ймовірністю, після набрання чинності цими змінами кількість зупинених ПН / РК лише зросте.

Схожі записи