Юридична компанія Тетяни Проць

Чи зобов’язаний поліцейський пред’явити водієві докази фіксації порушення ПДР?

Досить популярною в суспільстві є думка про те, що після зупинення автомобіля на вимогу патрульного поліцейського останній зобов’язаний пред’явити водієві докази фіксації порушення цим водієм Правил дорожнього руху (далі – ПДР). Надалі, в разі невиконання поліцейським цієї вимоги, водій вправі не надавати для перевірки документи, що дають йому право керувати транспортним засобом, а також не виконувати інші вимоги поліцейського.
Аргументи на користь такої позиції видаються досить міцними: це не що інше, а правова позиція Верховного Суду. Проте чи дійсно це мав на увазі Верховний Суд?

Мова йде про постанову  Верховного Суду від 15.03.2019 року в справі №686/11314/17.
В зазначеній справі водій оскаржував в суді складену щодо нього постанову про вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП (керування транспортним засобом особою, яка не має відповідних документів на право керування таким транспортним засобом). Зокрема, після зупинення автомобіля на вимогу поліцейського водій не зміг надати для огляду свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт), що стало підставою для винесення щодо цього водія постанови про вчинення адміністративного правопорушення. Факт вчинення цим водієм іншого адміністративного правопорушення, зокрема того, що стало підставною для зупинення автомобіля, поліцейський не зафіксував та не зміг надати жодних доказів на підтвердження цього в суді.

Позов водія було задоволено, а постанову про вчинення адміністративного правопорушення скасовано судом з таких підстав:

“З врахуванням наведеного слідує, що відповідачем, як суб’єктом владних повноважень не доведено суду наявності підстав вважати, що позивач вчинив або мав намір вчинити правопорушення, яке могло б бути підставою для вимагання працівником поліції пред’явлення документів.
Таким чином, суб’єктом владних повноважень не доведено суду правомірності прийнятого ним рішення”.

Отже, в справі № 686/11314/17 постанову поліцейського було скасовано не тому, що він не надав водієві доказів фіксації вчиненого адміністративного правопорушення до моменту заявлення вимоги пред’явити документи, а тому, що таких доказів не існувало взагалі, і поліцейський не зміг їх надати на вимогу суду.

Щодо того, чи має все-таки поліцейський надати водієві докази фіксації вчиненого адміністративного правопорушення, відповідь – так.

Відповідно до ч.1 ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право:

 • знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання;
 • при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката;
 • виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження;
 • оскаржити постанову по справі.

Згідно зі ст. 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення та винесення постанови здійснюється в такому порядку:

 1. Розгляд справи розпочинається з представлення поліцейського, який розглядає цю справу.
 2. Поліцейський, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз’яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов’язки.
 3. Після цього здійснюється розгляд справи по суті:
 • оголошується протокол про адміністративне правопорушення (якщо складення протоколу передбачається КУпАП),
 • заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи,
 • досліджуються докази,
 • вирішуються клопотання.

Отже, водій вправі ознайомитися з наявними доказами вчинення адміністративного правопорушення, а також долучати власні докази для підтвердження факту своєї невинуватості, надавати пояснення, зауваження, заперечення, заявляти клопотання тощо під час розгляду справи по суті. До моменту встановлення особи водія поліцейський не зобов’язаний надавати цьому водієві докази фіксації факту порушення ПДР, а повинен лише повідомити причину зупинення автомобіля (перелік підстав для зупинення автомобіля на вимогу поліцейського передбачений Законом України “Про Національну поліцію”).

Крім того, варто звернути увагу на ще один правовий висновок Верховного Суду, який міститься у постанові від 20.10.2020 року у справі №444/2115/17:

Невиконання вимоги працівника поліції, яка, очевидно, входить до кола його повноважень, не може бути визнане правомірним, якщо особа, виходячи зі своєї оцінки ситуації, вважає таку вимогу безпідставною, і навіть якщо в подальшому виявиться, що ця вимога ґрунтувалася на неправильній оцінці ситуації поліцейським і не мала достатніх підстав.”

Отже, водій зобов’язаний виконати законну вимогу працівника поліції, навіть, якщо ця вимога є безпідставною.

Тож пам’ятайте: якщо Ви не згідні з вимогами поліцейського чи вважаєте їх протиправними, – використовуйте лише передбачені законом способи захисту своїх прав. Зокрема:

 • озвучте всі Ваші зауваження поліцейському та зафіксуйте їх в протоколі (якщо його складення передбачено КУпАП) чи іншим чином (фото/відеофіксація);
 • ознайомтесь з наявними в поліцейського доказами, які стосуються вчинення адміністративного правопорушення, надайте свої зауваження/заперечення щодо них (за наявності);
 • вимагайте розглянути докази, які підтверджують Вашу невинуватість у вчиненні адмін. правопорушення: запис з відеореєстратора, покази свідків ( якими можуть бути пасажири Вашого автомобіля чи випадкові перехожі);
 • якщо в діях поліцейського є ознаки перевищення службових повноважень, – телефонуйте 102;
 • оскаржуйте винесену щодо Вас постанову в адміністративному та/або судовому порядку, якщо Ви з нею не погоджуєтесь;
 • користуйтесь послугами професійного адвоката та будьте певні в надійному захисті Ваших законних прав та інтересів.
Вигідна та зручна альтернатива касовому апарату - звичайний qr-код. Як саме його використовувати для прийому оплат від клієнтів - дивіться у відео ☝️

Залишились запитання? Пишіть нам в direct 📩
.
.
.
.
#юрист #юристонлайн #юристльвів #юридичніконсультації #lawyerblog
Повертаєте бракований товар в магазин, а його ціна вже змінилася? Яку суму зобовʼязаний повернути продавець в такому випадку?
 
📑Відповідно до пункту 7 статті 8 Закону України «Про захист прав споживачів» на момент розірвання договору купівлі-продажу (тобто, повернення продавцю неякісного товару) споживач має право:
🔹 повернути суму, зазначену в чеку, якщо вартість товару зменшилася;
🔹 повернути суму, що зазначена на ціннику, якщо ціна товару збільшилася.
 
📌Отже, якщо ціна товару в день розірвання договору купівлі-продажу зменшилася, покупець має право отримати повну суму сплачених коштів, вказаних у чеку.
 
☝🏻Якщо ціна товару в день розірвання договору купівлі-продажу збільшилася, споживач має право отримати більшу суму, тобто ту, що зазначена на ціннику.
 
‼️Пам’ятайте! Сплачені за товар кошти ви маєте право повернути в день звернення чи протягом 7 днів. Якщо скористалися послугами інтернет-магазину – не більше ніж 30 днів.

#lawyerblog #юрист #юристльвів #юридичніпослуги
Три юридичні секрети успішної реєстрації ФОП 🤫

#юрист #юристльвів #податки #податкиукраїна #lawyerblog
Покрокова інструкція анулювання електронного цифрового підпису (ЕЦП) ПриватБанку.

#ЕЦП #електроннийпідпис #приватбанк
#lawyerblog
Інструкція безкоштовної генерації електронного цифрового підпису (ЕЦП) в Приват24

#ЕЦП #електроннийпідпис #приват24
#lawyerblog
Відверто і безсоромно: важливість повної чесності з адвокатом 🤝💼

У світі права існує важливий принцип, що надає Вам, як клієнту, повну безпеку та спокій в складних юридичних справах – це адвокатська таємниця. 🤫

Що саме це означає❓

Це особливий привілей, який гарантує, що будь-яка інформація, якою Ви ділитеся зі мною, як Вашим адвокатом, залишиться виключно між нами. Ця інформація захищена адвокатською таємницею і не може бути розголошена навіть на вимогу правоохоронців чи суду. Вона залишається цілісною і захищеною, гарантуючи Вам повну конфіденційність на всіх етапах співпраці. 💼🔒

Адвокатська таємниця – це не просто юридичний стандарт, це прояв довіри між адвокатом і клієнтом. Цей принцип допомагає Вам почувати себе впевнено, знаючи, що всі Ваші проблеми і справи – це наша таємниця🤐.

❗️Проте, важливо памʼятати, що для максимально ефективного захисту Ваших прав та інтересів, важливо бути повністю чесним зі мною. Тільки зі знанням усіх обставин справи я зможу знайти найкращий правовий шлях для Вас. Відверто діліться інформацією, і ми разом досягнемо успіху. 🤝

Звертаю Вашу увагу, що адвокатська таємниця – це законом встановлений принцип, який має суворий характер. Адвокат не тільки зобов'язаний зберігати адвокатську таємницю, але й несе юридичну відповідальність за будь-яке порушення цього принципу. 🚫

⏳Адвокатська таємниця не обмежується лише періодом надання юридичних послуг. Вона стосується усієї комунікації зі мною, починаючи з моменту першого контакту. Навіть якщо Ви вирішили не скористатися моїми послугами, я зберігатиму Вашу довіру та адвокатську таємницю. Ваша конфіденційність має найвищий пріоритет. 📞✉️

Отже, обираючи адвоката, не забувайте про силу адвокатської таємниці – це Ваш надійний юридичний союзник, готовий захистити Ваші права та інтереси навіть у найскладніших ситуаціях. 🚀

#адвокат #адвокатльвів
 #юридичніпослуги #адвокатськатаємниця #правовадопомога #lawyerblog

Схожі записи